czerwca 23, 2015

Sala's Gift

Ann Kirschner 
Listy z pudełka. Sekret mojej Mamy


Tytuł oryginału: Sala's Gift
Wydawnictwo: AFM
Rok: 2008
Strony: 320
ISBN: 9788360532133

Książka niełatwa, ale warta poświęconego czasu i łez. Osobiście mam słabość do listów, pocztówek i różnego tego typu pamiątek świadczących o zażyłości, czasu poświęconego, aby napisać tych kilka słów do drugiej osoby. Tutaj to właśnie one są fundamentem historii.

Sala Garncarz postanawia po wielu latach przekazać historię swojego życia córce, wręczając jej pudełko z listami. Do tej pory unikała tematu wojny, swojej rodziny w Polsce i chowała w sobie wszelkie wspomnienia związane z latami przed wyjazdem do Stanów. Leżąc w szpitalu i czekając na operację, podjęła decyzję - czas opowiedzieć swoją historię. Owe listy są tropem dla Ann, córki Sali, która postanawia odtworzyć historię reszty ludzi, pełniących tak ważną rolę w życiu swojej matki. 

Prześledziła wszystkie obozy, w których była Sala. Z szacunkiem podchodziła do ludzi będących obozową rzeczywistością jej matki, choć nie zawsze były takie jakie zapamiętała je Sala. Poznała historię swoich dziadków. Ostatecznie razem wyruszyli w podróż do Polski, by przejść drogami, którymi chodziła ich matka i w pewien sposób dokończyć rozpoczętą historię.

Autorce udało się również odnaleźć dzieci miłości swojej mamy z czasu obozu i udostępnić im zdjęcia ich ojca z lat młodości. Wzruszałam się wiele razy przy lekturze, jest piękna i często się zastanawiam jak udało jej się zachować te listy, jednak jeśli coś jest cenne, człowiek znajdzie sposób, żeby to ochronić. Historia mimo wszystko smutna i nie do poczytania jako lekkie czytadło, raczej dla osób interesujących się II wojną światową i losami powojennymi ofiar.

Tytuł oryginalny osobiście do mnie bardziej przemawia, bo jest to swoisty dar - najcenniejszy jaki może dać matka dziecku, człowiek człowiekowi. 

2 komentarze:

Copyright © 2016 CzerwoneTrampki , Blogger