listopada 28, 2014

52.Dla młodszych!

Lian Tanner
Opiekunowie Tajemnic.
Muzeum złodziei
Tytuł oryginału: Museum of Thieves
Tłumaczenie: 
Wydawnictwo: YA!
Rok: 2014
ISBN: 9788328009783
Strony: 320

Cytat: Teraz zrozumiała, że są różne rodzaje strachu. Istnieje okropny strach, kiedy ktoś przystawia Ci muszkiet do głowy albo gdy oleista, czarna woda próbuje Cię porwać w głębiny. W takim strachu nie ma nic przyjemnego. Serce niemal wyrywa się z piersi, a nogi tak bardzo słabną, że człowiek ledwo stoi. Ma się ochotę wymiotować z przerażenia. Ale istnieje też inna odmiana strachu.

Książka, którą z czystym sumieniem mogę każdemu młodemu czytelnikowi. Starszemu też bo myślę, iż każdy znajdzie coś dla siebie. Rozpoczynając od strony technicznej: okładka przypadłą mi do gustu, literki są wystarczająco duże dla młodszych dzieci i starszych "dzieci". Każdy rozdział rozpoczyna się ilustracją postaci, która będzie pełniła w nim główną rolę. Na odwrocie okładki odnajdziemy szkice wszystkich ważniejszych postaci. Rozdziały nie są długie, więc czytanie nie męczy... Chociaż dla mnie książka skończyła się za szybko.

Świat bez przykrości, wypadków i innych nieszczęść. Porządku pilnują stróże, a dzieci nie mogą poruszać się bez nadzoru i łańcuszków, którymi są przypięci do dorosłej osoby. Dodatkowo wszelkie przejawy odwagi, buntu czy ciekawości są źle widziane. Nasza bohaterka Złotka Roth oczywiście jest w gronie tych mniej rozgarniętych dzieci, czyli zdarza jej się trochę narozrabiać. W dniu rozłączenia (od dorosłej osoby) dzieją się rzeczy, które niszczą jej plany. Rozłączenie odwołane! Na to Złotka nie może się zgodzić, więc ucieka. Trafia do niezwykłego muzeum, gdzie wszystko jest inne niż widać, a czasem nie można być pewnym tego co się widzi. Znajdują się tam stworzenia, które od dawna powinny nie istnieć. Pracownicy są równie niezwykli jak samo muzeum, każde posiada inne tajemnice i umiejętności... 

Właśnie przyjdzie im się zmierzyć z zagrożeniem. Atak jest skierowany nie tylko w muzeum, ale w całe społeczeństwo. Jak garstka pracowników muzeum, w tym dwójka dzieciaków mogą ocalić miasto? O tym przekonacie się sięgając po tę niezwykłą książeczkę. Oprócz sprawnie poprowadzonej akcji, spotykamy co rusz ważne przekazy dla młodych ludzi. A starszym może przypomną parę spraw, które w codziennym życiu się gubią.

1 komentarz:

  1. Mam w planach przeczytanie jakiejś powieści choć trochę przypominającej Pottera. Ta książka wydaje się ciekawa ;)
    http://pasion-libros.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 CzerwoneTrampki , Blogger