listopada 15, 2013

45.Książka porwie każdego.


Alan Bennett
Czytelniczka znakomita


Wyd. Media rodzina
s. 111


Jak to jest być nałogowym pochłaniaczem książek? Odpowiedź na to pytanie pewnie jest dla mnie oczywista - cudownie i myślę, iż dzięki czytaniu rozwija się moja wyobraźnia, a także empatia do innych ludzi i ich sytuacji. Książki dają mi wiele, tak samo jak bohaterce Jej Wysokości. 

Angielska królowa rozpoczyna swoją przygodę z książkami od biblioteki objazdowej. Pierwsza, druga i już potem było łatwiej. Jej wysokość każdą chwilę poświęcała lekturze, ucierpiały na tym nawet obowiązki monarchini. W ciekawy i zabawny sposób poznajemy historię fascynacji książką. Przyznaję się do miłych chwil spędzonych nad lekturą, gdyż jak stwierdziła Jej Wysokość - książka jest taka sama dla każdego, nie płaszczy się przed ważnymi osobami i nie lekceważy tych mniej istotnych. Jednakże czytanie wciąż jest bierną formą cieszenia się słowem pisanym, kolejnym krokiem jest samemu tworzyć. 

Niewielkich rozmiarów książka, bawiąca i dająca do myślenia. Poza tym miło pomyśleć o tym, iż nawet królowa angielska może zakochać się w książkach. Autor miał świetny pomysł i dobre pióro, które zaprowadziło mnie na salony królewskie, gdzie wśród elity i książek zabawiłam cały wieczór. Nawet tam znalazłam osoby, które miały milion wymówek, aby nie sięgnąć po książkę. Zupełnie jak w normalnym życiu. 

Polecam dla wielu wątków dotyczących czytelnictwa i nawiązywania do różnych autorów, do których zapewne sięgnę po przeczytaniu "Czytelniczki znakomitej".

8 komentarzy:

 1. Uwielbiam czytać o czytaniu, o książkach w ogóle, takie nasze - molów - małe zboczenie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze książki o czytaniu :))

  naczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. No proszę!
  Tego jeszcze nie było :D
  Chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam szczerze, że pierwsze słyszę o tej książce. Ale z tego co czytam widzę, że mogłaby mnie zainteresować :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Może warto byłoby do niej zerknąć:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Hmm.. Książka o tym, że brytyjska królowa czyta = pozycja obowiązkowa. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwsze słyszę o tej książce, zapowiada się całkiem nieźle.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 CzerwoneTrampki , Blogger