września 23, 2014

43.Nie tylko dla młodych

Gayle Forman
Zostań, jeśli kochasz

Tytuł oryginału: If I stay
Tłumaczenie: Pasierska Hanna
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok: 2014
ISBN: 978-83-10-12790-7
Strony: 245

Cytat: Nie wiem. Wiem jednak, ze jeśli chcesz zostać i być z nim, będę cię wspierać, chociaż może tylko tak mówię, bo sobie nie wyobrażam, że mogłabyś odrzucić Juilliard. Ale zrozumiem, jeśli wybierzesz miłość, miłość do Adama postawisz ponad miłością do muzyki. W obu wypadkach wygrasz. I w obu przypadkach przegrasz. Co ci mam powiedzieć? Miłość to dziwka.


O książce i filmie pewnie nie jedna osoba już słyszała. Postanowiłam się również z nią zapoznać, choć temat trudny. Opis jednak miał coś w sobie, coś co przyciąga, rzadko to się zdarza, ale są takie książki, które snują się za kimś tak długo, aż po nie sięgnie. "If I stay" nie jest obszerną książką, cała akcja rozwija się w ciągu doby z retrospekcjami głównej bohaterki. 

Mia z rodziną ulegają wypadkowi, z którego przeżyła tylko ona. Chociaż stan jest tak poważny, iż słowa przeżyć lekarze nie chcą użyć. Ciągle trwa walka o życie Mii, któremu sama Mia przygląda się z boku. Przygląda się akcji ratunkowej, operacji i bliskim, którzy przy niej trwają. Nawet słyszy od jednej z pielęgniarek, iż tak naprawdę to od niej samej zależy czy przeżyje, bo musi chcieć żyć.

I tutaj poznajemy życie Mii i niepewność. Niepewność praktycznie w każdej sferze życia. Miłość, która ją otacza nie zawsze pomaga, czasem rodzi w niej pytania. Jednak właśnie ta miłość może zaważyć na decyzji o powrocie do życia. Do życia, które już nigdy nie będzie takie samo.

Nie zazdroszczę decyzji jaką musi podjąć ta młoda siedemnastoletnia dziewczyna. Obym nigdy nie stanęła przed takim wyborem. Jednak muszę przyznać, iż o lekturze książki, wiem że z miłości człowiek jest gotów na wiele. Tak kończę z iskierką nadziei, a nuż się komuś przyda. 

8 komentarzy:

 1. Oczywiście słyszałam o tej pozycji już parokrotnie. Jak na nią trafię w bibliotece to z pewnością przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale to zdecydowanie nie moje klimaty ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. O książce słyszałam, ale nie czytałam żadnej recenzji dotychczas, więc kompletnie nie spodziewałam się takiej historii. I co muszę napisać? Tematyka może i rzeczywiście niełatwa, ale jakoś ujęła mnie za serce:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z pewnością Mia staje przed podjęciem bardzo trudnej decyzji. Chętnie poznam historię Mii.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zachęciłaś mnie! Chętnie poznam tę historię bliżej ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. A widzisz, ja chyba jestem daleko w tyle bo jeszcze nie słyszałam ani o książce, ani o filmie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Coś mi się obiło o uszy :) Z chęcią zapoznam się z tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 8. Słyszałam wiele dobrego zarówno o książce jak i filmie. Chyba czas się zapoznać:)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 CzerwoneTrampki , Blogger