września 08, 2013

27.Kobiety Wojny Dwu Róż.


Gregory Philippa

Córka Twórcy Królów

Książnica
strony: 431

Gdy ktoś usłyszy o wojnie Dwu Róż, ma przed oczami Anglię. Pojawiają się intrygi, układy małżeńskie, zdobywanie nowych ziem i władzy i wielu bogactw, ale również brak litości, zgodny prawdopodobnie otrucia dla dobra sprawy. A gdy całość ktoś ubierze w odpowiednie słowa, tworzy niesamowitą powieść historyczną. Nawet kilka, jeżeli mówimy o Philippie Gregory.


Anna Neville jeszcze jest dzieckiem, w momencie wejścia na arenę walk o władzę i potęgę. Jest córką Ryszarda, który jest uważany za twórcę królów, gdyż osadził już jednego, kolejnych kształci i przygotowuje do tej roli. Anna jest niewiastą, która na początku była tylko pionkiem w grze ojca, po jego śmierci i śmierci swojego pierwszego męża, chce sama decydować o swoim losie. Nie jest to najłatwiejsze szczególnie, iż żyje w czasach gdzie kobiety i tak muszą się podporządkować mężczyznom i mogą nimi co najwyżej manipulować.  Mimo przeciwności losu Anna dąży do celu swojego ojca, a także z upływem czasu jej, czyli postanawia zasiąść na tronie lub osadzić na nim swoje dziecko. Ale czy na pewno sama decydowała o swoim losie? W pewnym momencie sama Anna zaczęła się zastanawiać czy to był jej wybór, czy dostosowała się do otoczenia i ich wymagań.

Annę poznajemy jako małe dziecko i razem z nią poznajemy świat dworskich intryg i mezaliansów, czasem nie do końca wie co się wokół niej dzieje. Niektóre niuanse poznaje, gdy jest starsza i to zmusza ją do refleksji, którymi kończy swoją opowieść. Osobiście uważam, iż książka jest dobrze dopracowana, autorka zadbała o szczegóły, a na końcu dodała notkę, informującą, które elementy są fikcją. Z każdą kolejną stroną, historia Anny coraz bardziej mnie wciągnęła i nie pozwalała odejść przed zakończeniem. Oczywiście polecam, każdemu nie koniecznie tylko miłośnikom powieści historycznych.

1 komentarz:

  1. Nie czytałam, ale z chęcią bym to nadrobiła. Podoba mi się motyw z wyróżnieniem fikcji od prawdziwych zdarzeń, dla czytelnika nieobeznanego w temacie to duża pomoc. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 CzerwoneTrampki , Blogger