października 12, 2014

47.Przerażający świat

Lowry Lois
Dawca


Tytuł oryginału: The Giver
Tłumaczenie: Piotr Szymczak
Wydawnictwo: Galeria Książki
Rok: 2014
ISBN: 978-83-64297-31-1
Strony: 292

Cytat: Jonasz nie chciał wracać. Nie chciał wspomnień, nie chciał zaszczytu, nie chciał mądrości, nie chciał bólu. Chciał odzyskać własne dzieciństwo, podrapane kolana i grę w piłkę. Siedział samotnie w swoim domostwie, przyglądając się przez okno zabawom dzieci albo obywatelom wracającym na rowerach po bezbarwnym dniu spędzonym w pracy.


Czy może istnieć świat bez wspomnień z przeszłości? Czy idealny świat jest tak naprawdę idealny? Bezbarwność, bezpieczna teraźniejszość, brak zmartwień o przyszłość... Każdy ma przypisany los, każdy, każdy, każdy... Nie ma różności, nie ma indywidualności, nie ma sprzeciwu... Jest idealnie.

I jest Dawca, osoba wybrana to przetrzymywania wspomnień, wszystkich wspomnień całego świata, aby nie troskać tym innych obywateli. Nadszedł czas wyszkolenia nowego Dawcy i odkryć, że idealny świat nie jest idealny. Jonasz poznaje rzeczy jakich nigdy nie zostają przekazane nikomu innemu z obywateli. Z nikim nie może podzielić się tą wiedzą. Jonasz ma dwanaście lat a przed sobą do podjęcia decyzje dorosłego człowieka i niewinność dziecka.

Książka przerażająca i fascynująca. Polecam każdemu, nie tylko młodzieży, gdyż wizja przedstawiona przez autorkę wciąga i pozostawia milion pytań. Czy nasz świat też zmierza w podobnym kierunku, oby nie... O filmie na podstawie książki słyszałam, ale jednak nie ciągnie mnie do niego specjalnie, za to do książki pewnie wrócę ;)

4 komentarze:

 1. Cześć, z góry przepraszam za ten rodzaju spamu, ale pragnę poinformować, że zmieniłam adres internetowy strony. Dalsze wskazówki przesyłam w linku:
  http://recenzjapisanaemocjami.blogspot.com/2014/10/zmiana-adresu-strony.html
  Jeszcze raz przepraszam i pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno kiedyś sięgnę, ale na razie mam sporo innych tytułów, które planuję przeczytać w najbliższym czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro jest tak ciekawie jak piszesz, to ja chcę tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka zapowiada się ciekawie. Mam nadzieję, że będę miała okazję się z nią zapoznać:)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 CzerwoneTrampki , Blogger