stycznia 03, 2014

1.Życia ciąg dalszy...

Annabel Pitcher
Moja siostra mieszka na kominku

wyd. Papierowy Księżyc
s. 285


Jak trudne potrafi być życie, wie każdy z nas. Jednak jak trudne jest po rodzinnej tragedii, opowiada nam dziesięcioletni Jamie, który jest głównym bohaterem i narratorem w książce.
Spotkało ich to czego boi się każdy rodzic, stracili dziecko w dodatku w ataku terrorystycznym w Londynie. Rose była siostrą bliźniaczką Jas i starszą siostrą Jamie'go. Stała się też nieosiągalnym ideałem w oczach rodziców, a także przyczyną powolnego rozpadu rodziny, która nie potrafiła uporać się z tragedią.

Wiem jak trudnym doświadczeniem jest utrata dziecka, zdaję sobie sprawę, iż życie  później jest zupełnie inne. Jamie znalazł się w bardzo trudnej sytuacji, jako mały chłopiec nie wszystko rozumiał, a urna stojąca na kominku, sprawia że jest zły. Po prostu jak każde dziecko jest zły, gdyż rodziców interesuje zmarła siostra, a nie dwójka żyjących i pragnących ciepła. Już wtedy wiedział też w jakiej kiepskiej sytuacji jest Jas, która ciągle przypominała Rose i rodzice robili wszystko by była do niej jeszcze bardziej podobna. 

W nowej szkole jego jedyną koleżanką jest Sunya, muzułmanka. Wtedy mały chłopiec ma dylemat ona jest fajna, jej rodzice są dla niego mili, jednakże jego ojciec oskarża wszystkich muzułmanów o śmierć jego dziecka. Wie, że nigdy nie zaakceptuje jego koleżanki.

Książka wciąga i jako debiut pisarki jest bardzo dobry, można powiedzieć wysoko postawiła sobie poprzeczką. Wszystko opowiedziane oczami dziesięciolatka sprawia, iż historia jest aż do bólu prawdziwa momentami, później znów uśmiechamy się z psot szkolnych. gdy umieściłam ją w swoim stosiku, w komentarzach była notka przeczytaj ją jak najszybciej, bo warto. Teraz mogę powiedzieć, było warto ją przeczytać. Polecam.

11 komentarzy:

 1. Bardzo interesująca lektura, spojrzenie oczami dziecka. Oj, chętnie bym się na nią skusiła!

  OdpowiedzUsuń
 2. Od czasu do czasu i ja lubię przeczytać książkę pisaną oczami dziecka, pozwala mi to wrócić myślami do dzieciństwa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I przypomnieć sobie, że myśli się wtedy zupełnie inaczej :)

   Usuń
 3. Kolejna recenzja, która zachęca mnie do sięgnięcia po tę lekturę... Zapowiada się świetnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, dla mnie udany początek roku z książką :)

   Usuń
 4. Od dawna chcę przeczytać, ale nie mam jakoś szczęścia, żeby na nią trafić. Chyba nie będę miała wyjścia i będę musiała kupić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z egzemplarzami w bibliotekach równie bywa, czasem szybciej jest zakupić ;-)

   Usuń
 5. Druga pozytywna recenzja tej książki - z chęcią i ja ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. tak to książka, która z ciekawości bym przeczytała...kusisz jak nic...aha i Recenzja dodana do wyzwania już wcześniej, ale teraz potwierdzam;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak książka jest warta poświęcenia kilku chwil ;-)

   Usuń

Copyright © 2016 CzerwoneTrampki , Blogger