stycznia 18, 2014

5.Spadek rodzinny

Doda Około - Kułak
Księga motyli

Wyd.. Świat Książki
s. 222


Książka niewielkich rozmiarów, w zamian z ogromnym bagażem emocji. Akcja toczy się powoli, chwilami odkładałam, ale chodziła za mną i chodziła, więc znowu ją brałam. I tak w kółko. Dobrnęłam do końca i mam mieszane uczucia. Lubię historie o poszukiwaniu swoich korzeni, zakończenie przyznam zaskakujące, jednak zostawiam do doczytania.

Monika otrzymuje imię po swojej zmarłej cioci, siostrze ojca. Jednak nad jej życiem wisi niedokończona historia. Matka odeszła od nich gdy była mała, niedługo potem zmarła. Ojciec wychowywał ją jak mógł, jednak należał do ludzi zamkniętych w sobie. Przyznam, iż podczas lektury on właśnie najczęściej zaprzątał moje myśli. Monika poszukuje prawdy o swoich rodzicach, czemu wyjechali, czemu mimo tego później matka odeszła. Śmierć ojca jest momentem zwrotnym w życiu kobiety, dopiero podróż pozwoli jej poznać rodziców i nie tylko ich. 

Choć cała historia momentami jest bardzo niezwykła, wręcz nieprawdopodobna. Cóż nie powiem, żeby była to najlepsza książka jaką czytałam, ale może komuś bardziej przypadnie do gustu. Może czasy wojenne, które są kluczowe w poznaniu historii rodziny Moniki trochę mnie przytłoczyły, gdyż nie jest to najweselszy okres. Jednak pomysł, tak mnie zaintrygował, iż postanowiłam przeczytać do końca, mimo smutnego wydźwięku książki.

7 komentarzy:

 1. Lubię emocjonalne lektury, chętnie bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam takie samo zdanie, jak Basia :) Z chęcią bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli lubicie tego typu książki to polecam, smutna i emocjonalna książka ;-)

   Usuń
 3. Lubię książki, w których występuje tematyka wojny, więc chętnie sięgnę po "Księgę motyli".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wojna i jej skutki na wschodnich ziemiach Polski.

   Usuń
 4. Wydaje się interesującą lekturą :)

  OdpowiedzUsuń
 5. dla mnie to za ciężka lektura na teraz, ale nie mówię nie, a okładka jakoś nie do końca pasuje mi do treści;)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 CzerwoneTrampki , Blogger