lipca 25, 2013

6.Skandalistki. Historie kobiet na przestrzeni wieków.Elizabeth Kerri Mahon

Skandalistki. 
Historie kobiet niepokornych.

wydawnictwo WAB
2011


Autorka zanim postanowiła wydać książkę prowadziła blog, opisując kobiety, które wyróżniały się na tle swojego społeczeństwa. Blog szybko zdobył dużą popularność, kogo nie interesują buntujące się kobiety, które teoretycznie nie miały prawa głosu. Wszystkie prezentowane postaci pozostawiły swój ślad w historii, ciągle fascynują, nie tylko historyków, chociaż niektóre epizody ich życia wolelibyśmy przemilczeć. Z drugiej strony, kogo nie interesują skandale...

Spotkacie się tutaj z kobietami poznanymi na lekcji historii, ale również z tymi, które dopiero wychodzą z otchłani historii. W książce znajduje się 35 krótkich notek dotyczących życia i dokonań "kobiet niepokornych". Opisy są ogólne, jednakże zachęcające do zgłębienia lektury. Dowiadujemy się o ich inicjatywach, życiu prywatnym, o skandalach jakie wywołały, w sposób pozostawiający pewien niedosyt informacji. W zamian za tę niedogodność, czyli kilku stronicowe opisy postaci, autorka podaje nam po kilka pozycji do każdej "skandalistki", ułatwiających dalsze poszukiwania. 

Kogo tu spotkamy? Oto kilka przykładów: Kleopatra. Eleonora Akwitańska, Emma Hamilton, Mata Hari, Isadora Duncan, Frida Kahlo i na tym koniec, aby poznać resztę nietypowych kobiet zachęcam do lektury. Chociaż muszę przyznać, iż przed przeczytaniem o wielu z nich sama nie słyszałam i chyba skuszę się do zajrzenia na bloga autorki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 CzerwoneTrampki , Blogger