października 30, 2013

42.Podróż w nieznane rejony.


Shan Sa
Naga cytra

Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza Sa
s. 271Zakupiłam książeczkę, gdyż zaintrygowała mnie okładka, dodatkowo nadaje się do Wyzwania z Motywem Ani. Po przeczytaniu krótkiego opisu na okładce stwierdziłam dobrze się zapowiada. Niektóre określenia są wytłumaczone pod tekstem, by osoby nie do końca zaznajomione z tą kulturą mogły ze wszystkim nadążyć.

Autorka opowiada historię Młodej Matki w V wieku, której los nie był łatwy. Pochodzi z arystokratycznej rodziny, która zostaje porwana i zmuszona do życia z Liu, chińskim wojownikiem. Dzięki jego wojowniczości udaje się mu zdobyć tytuł cesarza, jednak później umiera, zostawiając Młodą Matkę z kolejnymi kłopotami. Udała się do klasztoru, aby tam spokojnie dożyć starości, ale los miał dla niej inny scenariusz, po oskarżeniach Młoda Matka zostaje zmuszona do popełnienia samobójstwa.

Jednocześnie poznajemy historię Shen Fenga żyjącego w VI wieku młodego, bardzo uzdolnionego lutnika, który musi walczyć o każdy grosz. Postanowił pomóc swojemu przyjacielowi zakochanemu w mniszce w ucieczce i ułożeniu dalszego życia. W tym celu postanowili splądrować grobowiec, jednak nie znaleźli tam żadnych skarbów.

Splądrowanie grobowca jest karane śmiercią, zajście mniszki w ciążę kamieniowaniem lub śmiertelnym pobiciem. Po ograbieniu grobowca wszyscy są zmuszeni do ucieczki, by uniknąć kary. Shen Feng chroni się na statku pirackim wraz z duchem, który wniknął w wieko trumny. W ten sposób poznają się dwie osoby z różnych okresów.

Miło spędziłam czas z książką, chociaż uświadomiła mi jak niewiele nadal wiem o tej kulturze i ile mam do nadrobienia. Ale wszystko przede mną, dzięki tej lekturze chociaż już poznałam zwyczaje panujące w V i VI wieku, a także konflikty które wpływały na ludzkie życie. Polecam, choć nie jest to książka wciągająca bez reszty, raczej do spokojnego czytania na raty. Opisy są dosyć szczegółowe, więc osoby szukające wartkiej akcji, nie znajdą wiele dla siebie.

http://anianotuje.blogspot.com/2013/10/wyzwanie-z-motywem-w-tle-odslona-pazdziernikowa.html

4 komentarze:

 1. To była ostatnia książka przeczytana w 2011 roku. I jest fascynująca, skoro , aż tak ją wspominam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też będę ją długo wspominać ze względu na jej specyfikę :)

   Usuń
 2. Skoro tak mówicie to muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 CzerwoneTrampki , Blogger