października 11, 2013

34.Alzheimer, ile o nim wiemy?


C.J. Clark

Cień pamięci 

Prószyński i S-ka
s. 375

Do czego może doprowadzić alzheimer, jak rozwija się ta choroba, która sprawia, że człowiek staje się kimś zupełnie innym, przestaje sobie radzić z najprostszymi sprawami i patrzy na bliskich jak na obcych ludzi. Na końcu człowiek sam dla siebie staje się kimś zupełnie obcym.

Prawie wszyscy kojarzą "Pamiętnik" N. Sparksa, romantyczną historię, gdzie pod koniec życia pojawia się alzheimer i zabiera kobiecie kolejno wspomnienia, a jej mąż dzielnie trwa przy niej, w walce której nie może wygrać. Choroba została otoczona piękna historią i łatwiej przyswoić sobie jej obecność. Jednakże "Cień pamięci" nie jest romantyczną powieścią, pojawiają problemy, które odbijają się na kolejnych pokoleniach. 

Annabelle ma ledwo ponad pięćdziesiąt lat i początkową fazę alzheimera, jednak nadal chce ukrywać wiele rzeczy z przeszłości,  a także chorobę. Wie o niej tylko mąż, który ginie w wypadku samochodowym. Pozostawia Annabelle samą, gdyż córka nadal nic nie wie. Lily opiekuje się matką jak może, ale niektórych zachowań nie może zrozumieć. W między czasie powracamy do przeszłości, gdzie Annabelle w wieku dwudziestu trzech lat ma sześcioletnią córkę i nie radzi sobie z jej wychowaniem, a większość spraw powierza mężowi. 

Wspomnienia pozwalają zrozumieć surowość i oschłość Annabelle wobec córki, lecz dopiero czerwona szkatułka z pamiętnikiem i zdjęciami, pozwala Lily poznać i wybaczyć matce, ból i upokorzenia jakie musiała przeżyć. Równolegle została wprowadzona postać pielęgniarki pracującej na oddziale dla osób dotkniętych alzheimerem, która później będzie się opiekować Annabelle.

Książka niezwykle intrygująca, ukazująca problemy jakie ma osoba chora na alzheimera. Z drugiej strony problemy, z którymi musi sobie poradzić rodzina chorej osoby. Może nie najłatwiejsza lektura, jednakże warta uwagi.

Zgłaszam do wyzwania "Trójka e-pik"; książka z dwutorową akcją

9 komentarzy:

 1. Kochana, kusisz mnie tą powieścią... Na pewno sięgnę po nią.

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam już o tej książce- brzmi interesująco, a w swojej recenzji skutecznie zachęcasz :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że zainteresowałam kogoś "Cieniem pamięci", gdyż naprawdę ciekawa książka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O, bardzo ciekawie brzmi ta powieść. Alzheimer to bardzo poważna choroba, każdy kto miał z nią kontakt wie, że niewiele ma wspólnego z "Pamiętnikiem".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, ale przynajmniej zaczyna się o niej mówić i to jest istotne :)

   Usuń
 5. Co nie co obiło mi się o uszy na temat tej książki. Myślę, że jest to powieść, którą koniecznie muszę w najbliższym czasie przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czuję się zachęcona powyższą recenzją:) sięgnę z pewnością w najbliższym czasie:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawa książka, ale z drugiej pokazująca bardzo trudny problem choroby, lubię takie historie, ale tylko od czasu do czasu, a że dawno nie czytałam nic w ten deseń to może się pokuszę, pozdrawiam ):

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 CzerwoneTrampki , Blogger