sierpnia 10, 2013

14.Zapraszam do słowiańskich podań.


Beata M. Romańska

Pradawna klątwa

wyd. Novus Orbis
Gdańsk 2003


Dom z przeszłością, duchami, zjawami i niewyjaśnionymi historiami, dodatkowo powiązania z klątwami - idealne opowieści na wieczorne spotkania przy ognisku. Jednak ktoś chciałby naprawdę mieszkać w nawiedzonym dworku? Być nawiedzanym podczas snu i na jawie?


To właśnie spotyka Elżbietę, główną bohaterkę książki po przeprowadzce do nowego domku. Rozpoczyna się od koszmarów pani domu, później robotnicy wykopują jakiś dziwny głaz w ogrodzie. Mąż Eli, Jacek postanawia ściągnąć archeologów, aby zbadali sprawę. Jakby zamieszania było mało,  to na dokładkę przyjeżdża teściowa, która mimo upływu 10 lat, nadal nie znosi synowej i okazuje to przy każdej okazji. W takiej sytuacji nie trudno o nerwicę, kiepski sen i koszmary. Ach  i jeszcze dwójka małych i ciekawskich dzieci :) Mimo porady lekarskiej i to nie jednej, stan Eli się pogarsza, a sny i wizje są coraz bardziej realistyczne. Z kolejnymi stronami widać, iż dworek ma coraz większy wpływ na jego mieszkańców, kolejne osoby zaczynają dostrzegać zjawy.

Elżbieta, aby rozwikłać zagadkę postanawia zgłębić historię majątku. W tym czasie archeolodzy odnajdują stary cmentarz i resztki osady. Robi się tajemniczo. Autorki, gdyż książkę napisały dwie panie, zgrabnie przeplatały informacje historyczne dotyczących ziem polskich z pogańskimi wierzeniami. Całość jest bardzo przyjemna w czytaniu, mnie osobiście bardzo się spodobały fragmenty pisane z punktu widzenia małego chłopca,  synka Eli (celne i zabawne uwagi). Jeżeli kogoś interesują legendy i podania warto zajrzeć do tej książeczki.

2 komentarze:

  1. Jestem na tak za samą okładkę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. prawdę mówiąc są chwilę kiedy ta okładka mnie przeraża, ale coś w sobie ma :)

      Usuń

Copyright © 2016 CzerwoneTrampki , Blogger