sierpnia 18, 2013

17.Jedna z wielu prawdziwych historii...Alexander Khan

Islamski bękart

wyd. Prószyński i S-ka
Warszawa 2013

"Prawdziwa historia chłopca rozdartego pomiędzy dwiema kulturami"

Dzieciństwo może być trudne z różnych przyczyn m.in. zła sytuacja materialna, rozwód, bicie, można wymieniać dalej. U małego Mohammeda doszedł jeszcze rozłam kulturalny między jego angielska matką, a pakistańskim ojcem. Pewnego dnia razem z siostrą został bez słowa zabrany matce i wywieziony do rodzinnego miasta ojca, prawdopodobnie aby przeczekać pierwszy etap poszukiwań dzieci przez matkę. Jak sam stwierdził, zawsze miał nadzieję, że mama go odnajdzie i zabierze. Później poznał drugą rodzinę ojca w tym swoje przyrodnie rodzeństwo. W miarę wszystko zaczęło się stabilizować, wtedy umiera ojciec Mohammeda, który chciał dobrze dla swoich dzieci, lecz w tej chwili zrobił z nich sieroty, pozostawiona na łaskę i niełaskę reszty rodziny.

Młodsza siostra Jasmine, była tak mała, iż rodzina uznała że łatwiej będzie ją wychować na dobrą żonę i matkę. Natomiast Mohammed sprawiał trochę kłopotów, chociaż może bardziej chodziło o to, iż jest z białej kobiety. Jego dzieciństwo nie należało do lekkich, jedno porwanie przez ojca, następne przez wuja i zesłanie do Madrasy. Miał tam się nawrócić i poznać Koran, w nauce używano bardzo surowych kar, takich jak bicie trzciną, zakuwanie w dyby. Natomiast racje żywnościowe były bardzo marne co spowodowało, że wszystkie dzieci były jednakowo chude i wystraszone. Mohammed ucieka, wraca do rodziny ojca w Tadżaku z nadzieją, że ciocia i babcia go obronią i nie wyślą z powrotem do Madrasy. Największym jego marzeniem było powrócić do Anglii, bo zdawał sobie sprawę, że tylko tam będzie miał możliwość wyrwania się z tych kajdan i uniknąć zaaranżowanego małżeństwa z kuzynką. 

W końcu wraca, jednak tam też nie jest najlepiej. Wie natomiast, że wujek nie może go wysłać do Tadżaku, bo jego wyrzucenie Mohammeda zostało źle odebrane przez rodzinę. Mohammed ma szesnaście lat i trudną decyzje, ma wrócić i ożenić się z kuzynką, czyli znowu chcą się go pozbyć z Anglii. Teraz jest starszy i zaczyna walczy o swoje bardziej świadomie.

W chwili obecnej autor książki mieszka w Anglii, ożenił się i jest szczęśliwym mężem. Swojej żonie opowiedział całą historię i razem poszukiwali jego matki. Ich pierwsze spotkanie również jest opisane w książce, w epilogu.

4 komentarze:

 1. Książkę na pewno przeczytam, bo uwielbiam literaturę faktu. Mam nadzieję, że dorwę tę książkę w bibliotece, ale to kiedyś, bo na razie nie zakupili jej.
  Podczas lektury takich książek zawsze współczuję ludziom, bo naprawdę mają trudne życie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tez lubię lit. faktu i niektóre z książek recenzowanych przez ciebie, przeczytałam :) to oczywiście polecam.

   Usuń
 2. Książkę czytałam jakiś czas temu. Zrobiła na mnie bardzo silne wrażenie. Pisałam o niej tutaj: http://anianotuje.blogspot.com/2013/04/islamski-bekart.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak wpadnie mi w ręce to przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 CzerwoneTrampki , Blogger